بهترین وکیل خانواده در مشهد

بهترین وکیل خانواده در مشهد

بهترین وکیل خانواده در مشهد

اجرت المثل و نحله

از حقوق مالی زوجه هنکام طلاق می توان به اجرت المثل و یا نحله اشاره کرد . بدین مفهوم که طبق نظر دادگاه یا اجرت المثل به زوجه تعلق میگیرد یا نحله و امکان اینکه هر دو در رای دادگاه باشد وجود ندارد . در این مطلب به اختصار در مورد این موضوع توضیح خواهیم داد . (بهترین وکیل طلاق توافقی مشهد 09156024004 )

بهترین وکیل خانواده در مشهد 09156024004

اجرت المثل به معنی پرداخت اجرت کارهایی است که زن در منزل شوهر انجام داده در حالی که طبق قانون این امور از وظایف شرعی وی نیست و قصد تبرع نیز ندارد زوج موظف است اجرت المثل کارهای زوجه را پرداخت کند این امر در تبصره ماده  336 قانون مدنی است به موجب این تبصره ” چنانچه زوجه کارهایی را که شرعا به عهده ی وی نبوده به دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه این وضع اثبات شود دادگاه اجرت المثل کارهای انجام گرفته را با جلب نظر کارشناس محاسبه و زوج را ملزم به پرداخت اجرت می کند .” ( وکیل خوب خانواده در مشهد 09156024004 )

بهترین وکیل خانواده در مشهد 09156024004

بدین مفهوم برای دریافت اجرت المثل شروطی وجود دارد از جمله اینکه طلاق از جانب زوج باشد.و انجام کارهای منزل به دستور یا درخواست زوج بوده باشد .پس از اثبات موارد فوق دادگاه با توجه به سنوات زندگی مشترک و کارهایی که زوجه در منزل زوج انجام داده است و با توجه به نظریه ی کارشناسی مبلغی جهت اجرت المثل ایام زوجیت مشخص می گردد .

بهترین وکیل خانواده در مشهد 09156024004

لازم به ذکر است در صورتی که زن نتواند عدم تبرعی بودن کارهای خود را اثبات کند نوبت به نحله میرسد .

اجرت المثل و نحله با یکدیگر قابل جمع نیستند .( وکیل خوب مهریه در مشهد 09156024004 )

نحله در لغت به معنای بخشش است ودر صورت عدم تعلق اجرت المثل ,نحله به زوجه تعلق میگیرد .طبق بند (ب) تبصره ی 6 قانون اصلاح مقررات مربوطه به طلاق :”باتوجه به سنوات زندگی مشترک و نوع کارهایی زوجه در خانه ی شوهر انجام داده و وسع مالی زوج ,دادگاه مبلغی را از باب نحله برای زوجه تعیین می نمایید .”

نکته مهم در مورد نحله آن است که در طول زندگی مشترک و قبل درخواست زوج برای طلاق امکان مطالبه ی نحله توسط زوجه وجود ندارد . همچنین بر خلاف اجرت المثل که با نظر کارشناسی تعیین میگردد در مورد نحله قاضی با توجه به توان مالی مرد مبلغی را مشخص مینماید .( بهترین وکیل پایه یک دادگستری در مشهد 09156024004 )

بهترین وکیل خانواده در مشهد 09156024004

در کارشناسی برای اجرت المثل ,کارشناس به فاکتورهایی مانند :تحصیلات زوجه ,وضعیت اشتغال ,محل زندگی ,تعداد فرزندان ,امکانات زندگی مشترک و … توجه مینماید .

نکته مهم دیگر در مورد اجرت والمثل و نحله آن است که در صورت توافق مالی دیگری بین زوجین در این رابطه وجود داشته باشد آن توافق مقدم بر اجرت المثل و نحله خواهد بود .

لازم به ذکر است در صورتی که رای قطعی مبنی بر محکومیت پرداخت اجرت المثل صادر نشده باشد و اجرائیه نیز صادر شده باشد و ظرف یک ماه از آن تاریخ زوج اقدام به پرداخت یا دادن دادخواست اعسار نداده باشد به تقاضای زوجه دادگاه حکم جلب زوج را صادر مینماید .

بهترین وکیل خانواده در مشهد 09156024004

موسسه ی حقوقی داوری بین المللی حق با داشتن وکلای مجرب و متخصص در امور خانواده  میتواند با بهترین و سریعترین راهکار در خصوص پرونده ی شما در کنارتان باشد ( وکلای این مجموعه رتبه های برتر آزمون وکالت با مدرک دکترای حقوق میباشند )

بهترین ها در کنار شما

هماهنگی برای مشاوره  09156024004

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4004 602 0915