بهترین وکیل خانواده در مشهد

وکیل نفقه در مشهد

وکیل نفقه در مشهد

نفقه کیفری

تحلیل ضمانت اجرای حقوقی عدم پرداخت نفقه زن توسط وکیل پایه یک دادگستری مشهد >>>

مطابق ماده 1111 قانون مدنی

زن می تواند در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه ، به محکمه رجوع کند.
در این صورت محکمه میزان نفقه را معین و شوهر را به دادن آن محکوم خواهد کرد

همچنین ، طبق ماده 1129 قانون مدنی

در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجرای حکم محکمه و الزام او به دادن نفقه ، زن می تواند برای طلاق “وکیل طلاق در مشهد” به حاکم رجوع کند و حاکم شوهر را اجبار به طلاق می نماید . همچنین است در صورت عجز از دادن نفقه .

بنابراین ، ضمانت اجرای حقوقی عدم پرداخت نفقه زن ناظر به حالتی است که زن از طریق دادگاه های حقوقی “وکیل حقوقی در مشهد “اقدام به ارائه دادخواست حقوقی مطالبه نفقه نموده و نفقه خود را مطالبه می کند که در این حالت در صورت وجود شرایط تعلق نفقه به زن ، مرد موظف به پرداخت نفقه به وی خواهد شد . بعلاوه اینکه اگر مرد به دلایلی نتواند نفقه زن را بپردازد ، برای زن حق طلاق “وکیل طلاق در مشهد” بوجود خواهد آمد .

ضمانت اجرای کیفری عدم پرداخت نفقه زن

عدم پرداخت نفقه ، علاوه بر ضمانت اجرای حقوقی عدم پرداخت نفقه ، ضمانت اجرای کیفری نیز خواهد داشت .
در حال حاضر مطابق ماده 642 قانون مجازات اسلامی :
هر کس با داشتن استطاعت مالی نفقه زن خود را در صورت تمکین “وکیل تمکین در مشهد” ندهد ، یا از تأدیه نفقه سایر اشخاص واجب النفقه امتناع نماید ، دادگاه او را از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس محکوم می نماید .

بنابر این ماده ، ضمانت اجرای کیفری عدم پرداخت نفقه زن در صورت تحقق جرم ترک انفاق ، حبس از سه ماه و یک روز تا پنج ماه تعیین شده است .

در حال حاضر با تصویب ماده 53 قانون حمایت خانواده ، این ماده نسخ شده است” وکیل خانواده ” . بر اساس این ماده هرکس با داشتن استطاعت مالی نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد یا از تأدیه نفقه سایر اشخاص واجب النفقه امتناع کند ، به حبس تعزیری درجه شش محکوم می شود .

تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی است و در صورت گذشت وی از شکایت ، در هر زمان تعقیب جزایی یا اجرای مجازات موقوف می شود “وکیل کیفری در مشهد” .

بر اساس تبصره این ماده نیز امتناع از پرداخت نفقه زوجه ای که به موجب قانون مجاز به عدم تمکین “وکیل تمکین مشهد” است و نیز نفقه فرزندان ناشی از تلقیح مصنوعی یا کودکان تحت سرپرستی “وکیل سرپرستی در مشهد” مشمول مقررات این ماده است .

دفتر وکالت و موسسه حقوقی حق در مشهد آماده ی پاسخگویی به تمامی پرسش های همشهریان گرامی در مورد نفقه معوقه، نفقه جاریه، نفقه کیفری است. در صورت نیاز به مشاوره و اخذ وکیل در مشهد می توانید با شماره موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4004 602 0915