وکیل طلاق در مشهد

وکیل طلاق در مشهد
فهرست مقالات

وکیل طلاق در مشهد

طلاق از جانب زوجه

ازدواج امری است که در دین مبین اسلام بر آن تاکید فراوان شده است و انجام آن به مثابه تکمیل دین شمرده شده است . با همه ی توصیه ها در امر ازدواج گاهی این سنت الهی در مورد برخی از زوجین با مشکل مواجه میگردد و دیگر در قادر به ادامه ی زندگی با یکدیگر نیستند به همین دلیل طلاق را چاره ی کار خود می دانند.

طلاق واژه ی است که امروزه در جامعه بسیار شاهد آن هستیم اما علیرغم آمار بالای طلاق بسیاری از افراد از آن آگاهی کافی ندارند و نمی دانند چگونه و با استفاده به چه دلایلی می توانند درخواست طلاق خود را مطرح نمایند .(بهترین وکیل خانواده در مشهد 09156024004 )

طلاق ممکن است با توافق طرفین باشه یا به درخواست یکی از زوجین . در این مطلب به اختصار در مورد طلاق از جانب زوجه توضیح خواهیم داد .

از آنجایی که در قانون بر طبق نظریات شرعی و فقهی حق طلاق از آن زوج میباشد اگر زوجه بنا به دلایلی دیگر تمایلی به ادامه ی زندگی نداشته باشد برای درخواست طلاق باید حتما یکی از موارد قانونی و یا مواردی که در عقد نامه  به شکل شرط ضمن عقد وجود دارد را داشته باشد .

سوال : زوجه به استناد چه مواد قانونی میتواند تقاضای طلاق نماید ؟

در پاسخ به این سوال باید قانون گذار در مورد مواد 1029-1129-1130 قانون مدنی مواردی را برای طلاق از جانب زوجه بیان کرده است . (بهترین وکیل طلاق توافقی در مشهد 09156024004 )

ماده ی 1029 قانون مدنی :”هرگاه شخصی 4 سال تمام غایب مفقود الاثر باشد زن او میتواند تقاضای طلاق کند در این صورت با رعایت با رعایت ماده ی 1023 قانون مدنی حاکم او را طلاق می دهد .”

 

ماده ی 1129 قانون مدنی :”در صورت استنکاف شوهر از نفقه وعدم امکان اجرای حکم و الزام او به دادن نفقه زن میتواند برای طلاق به حاکم رجوع کند و حاکم شوهر را اجبار به طلاق مینماید . همچنین است در صورت عجز شوهر از دادن نفقه”

ماده 1130قانون مدنی :در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر وحرج زوجه باشد وی میتواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند یا چنانچه عسر وحرج مذکور در محکمه ثابت شود دادگاه میتواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که که اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده میشود .

موارد عسر و حرج که در قانون به آن اشاره شده است شامل :

1_تر زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت 6 ماه متوالی و یا 9 ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه

2_اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلا وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است .

3_محکومیت قطعی زوج به حبس 5 سال یا بیشتر .(بهترین وکیل دعاوی خانوادگی در مشهد09156024004 )

4_ضرب و شتم یا هرگونه سوء رفتار مستمر زوج که عرفا با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد .

5_ابتلاء زوج به بیماری های صعب العلاج روانی  یا ساری یا هر عارضه صعب العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید .

 

لازم به ذکر است مواردی که در قانون بیان شده حصری نیستند و مواردی دیگری نیز که باعث به وجود آمدن عسر وحرج برای زوجه گردد نیز حق طلاق را به وجود می آورد .

اما مواردی که در سند ازدواج حق طلاق را به زوجه میدهد شامل موارد زیر میباشد :

1_در صورت خودداری شوهر از دادن نفقه زن و انجام سایر حقوق واجبه زن به مدت 6 ماه به طوریکه اجبار به ایفاع هم ممکن نباشد .

2_بد رفتاری زوج به حدی که ادامه زندگی را برای زوجه غیر قابل تحمل کند .

3_بیماری صعب العلاج و غیر قابل درمان مرد در حدی که سلامت زن را به خطر اندازد .

4_جنون مرد در زمانیکه امکان فسخ وجود ندارد .

5_اشتغال مرد به کاری که به حیثیت و آبروی زن و مصالح خانوادگی او لطمعه بزند .

6 محکومیت شوهر به حکم قطعی مجازات 5 سال حبس یا بیشتر یا جزای نقدی منجر به 5 سال بازداشت .

7_ ابتلاء شوهر به هر گونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خللی وارد آورد و ادامه زندگی برای زن دشوار باشد .( بهترین وکیل مهریه در مشهد 09156024004 )

8_چنانچه شوهر زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کند یا اینکه 6 ماه متوتلی بدون عذر موجه غیبت کند که تشخیص این امر با دادگاه میباشد . ( بهترین وکیل پایه یک دادگستری در مشهد 09156024004)

9_محکومیت قطعی شوهر بر اثر ارتکاب به جرم و اجراء هر گونه مجازات اعم از حد و تعزیرات که مغایر با حیثیت و شئون خانوادگی زن باشد که تشخیص این امر با توجه به وضعیت و موقعیت زن و عرف و موازین دیگر با دادگاه است .

10_بچه دار نشدن مرد پس از گذشت 5 سال از زندگی مشترک به جهت عقیم بودن یا عوارض جسمی دیگر .

11_چنانچه مرد مفقودالاثر شود و ظرف 6 ماه پس از مراجعه زوجه به دادگاه پیدا نشود .

12_ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر در صورتی که به تشخیص دادگاه نتواند بین همسران خود اجرا عدالت نماید .

لازم به ذکر است علاوه به موارد مذکور در صورتیکه زوجه حق طلاق داشته باشد نیز میتواند تقاضای طلاق خود را در دادگاه مطرح نمایید .

 

نکات حقوقی  در مورد طلاق 

  • تمکین به معنای اطاعت زن از شوهر در ادای وظایف زوجیت ، حسن معاشرت و سکونت در منزل شوهر می‌‌باشد.
  • به زنی که از همسرش در مفهوم خاص و عام تمکین نکند ناشزه می‌‌گویند و این زن مستحق نفقه نمی‌‌باشد.
  • زن باید در منزلی که شوهر تعیین می‌‌کند سکنی نماید مگر آنکه هنگام عقد اختیار تعیین منزل به زن داده شود.

 

 

 موسسه ی حقوقی داوری بین المللی حق با داشتن وکلای مجرب و متخصص در امور خانواده  میتواند با بهترین و سریعترین راهکار در خصوص پرونده ی شما در کنارتان باشد ( وکلای این مجموعه رتبه های برتر آزمون وکالت با مدرک دکترای حقوق میباشند )

بهترین ها در کنار شما

هماهنگی برای مشاوره  09156024004

4004 602 0915