وکیل پایه یک دادگستری در مشهد

وکیل ضرب و جرح مشهد

وکیل ضرب و جرح مشهد

ضرب و جرح به عنوان یکی از جرایم شایع در جامعه شمرده میگردد.این جرم ، به دلایل زیادی رخ می دهد اما غالبا شاهد وقوع آن به صورت  دعواهای ناموسی و یا وارد شدن استرس زیادی در افراد هستیم.  به طور کلی، آسیب رساندن به هر کسی در قانون جرم محسوب شده و قانونگذار حتی برای افراد هم خانواده نیز، در این زمینه ، هیچ استثنائی را قائل نشده است. از این رو برخورد پدر و فرزند، زن و شوهر، همسر و فرزند و مواردی از این دست به عنوان جرم تشخیص داده شده است. البته باید درنظر داشت که این جرم، دارای انواع مختلفی است که هریک مجازات خاص خود را دارد. در مقاله حاضر سعی داریم تا به ابعاد مختلف این جرم بپردازیم.

 

تعریف ضرب و جرح

ضرب و جرح عبارت است از ابنکه شخصی به فرد مقابل خویش، ضربه و آسیب های جسمانی برساند. در قانون برای انواع ضرب و جرح ،مجازات‌هایی در نظر گرفته شده است.

در قانون برای هر دو واژه ضرب و همچنین جرح تعاریف مختلفی آمده است. مطابق مواد قانونی، ضرب عبارت است از ضربه زدن به فرد مقابل بدون ایجاد هرگونه زخم و اثر جسمانی . به عبارت دیگر، ضربه زدنی که هیچ گونه آثار زخم  و آسیب دیدگی به دنبال نداشته باشد و صرفا ایجاد درد نماید. جرح نیز به معنای ضربه زدن به طرف مقابل که منجر به بروز آسیب های جسمانی و فیزیکی گردد، اطلاق میشود. از خونریزی‌های بسیار خفیف گرفته تا ایرادات و صدمات خیلی بزرگ، همگی  مصداق جرح هستند و هریک از آنها ، مجازاتی از قبیل قصاص و… را به دنبال خواهند داشت.

 

عناصر جرم ضرب و جرح

جرم ضرب وجرح، دارای سه عنصر میباشد:

1-عنصر قانونی

بدین معنی که عمل ضرب و جرح مطابق قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده و جرم تلقی میگردد.

2-عنصر مادی

همان فعل مادی و عمل ضرب یا جرحی است که از مرتکب سرزده و نمود خارجی پیدا میکند. به عبارت دیگر، عنصر مادی این جرم، همان عملی است که نمود فیزیکی دارد و نسبت به مجنی علیه وارد میگردد.

3- عنصر معنوی

همان رکن روانی و قصد مرتکب از ارتکاب جرم میباشد که به هیچ عنوان، نمود خارجی ندارد. در واقع همین عنصر است که متمایز کننده جرم عمدی از غیرعمدی در ضرب و جرح میباشد.

 

مجازات ضرب و جرح

به طور کلی، برحسب اینکه ضرب وجرح به صورت عمدی یا غیرعمدی به وقوع بپیوندد، مجازات درنظر گرفته شده نیز متفاوت خواهد بود. چنانچه این جرم به صورت عمدی باشد، مجازات قصاص برای شخص مرتکب درنظر گرفته میشود. البته باید خاطر نشان نمود که مراد از این قصاص، غالبا قصاص نفس نیست، بلکه قصاص عضو بیشتر مطرح هست. در صورتی که جرم مذکور به صورت غیرعمدی به وقوع بپیوندد، مجازات هایی نظیر حبس و دیه را به دنبال خواهد داشت. بنابراین، در تعیین نوع مجازات، معیار عمدی یا غیرعمدی بودن جرم دخیل است.

 

شرایط اثبات جرم ضرب وجرح

ضرب و جرح نیز به مانند سایر جرایم، با وجود یکسری شرایطی قابل اثبات است . باید توجه داشت که  وجود هریک از شرایط برای اثبات تحقق جرم کفایت میکند. این شرایط عبارت اند از:

1-اقرار

چنانچه مرتکب ضرب و جرح، دو مرتبه اقرار به ارتکاب جرم نماید، وقوع جرم اثبات شده و میتوان به استناد همین اقرار، به ارتکاب جرم استناد کرد.

2-شهادت شهود

در صورتی که دومرد عادل و یا آنکه یک مرد عادل به همراه یک زن ، به وقوع جرم توسط شخصی شهادت دهند، وقوع جرم اثبات شده و قابل استناد میباشد.

3- قسامه

قسامه به معنای سوگند خوردن اقوام و خویشان مجنی علیه است. چنانچه این اشخاص به وقوع جرم بر مجنی علیه سوگند بخورند، جرم اثبات میگردد. البته باید توجه نمود که زمانی که دلائل دیگری در دسترس نباشد، سراغ قسامه میرویم.

4- علم قاضی

چنانچه هیچ یک از شرایط فوق دردسترس نباشد، قاضی میتواند براساس اوضاع و احوال و قرائن موجود در پرونده و دیگر مدارک یا اسناد کارشناسی، علم به وقوع ضرب و جرح پیدا نماید.

 

تنظیم شکایت برای ضرب و جرح

گام اول برای تنظیم شکایت نامه در خصوص این جرم، تنظیم شکوائیه میباشد. در ادامه باید شکوائیه تنظیم شده در دفتر خدمات قضایی ثبت گردد. در ادامه ، پیامکی به منظور حضور در کلانتری برای شخص ارسال میگردد که شخص براساس همان پیامک، به کلانتری رجوع نموده و اظهارات خویش را به صورت کامل بیان میکند. در ادامه و به موجب دستور کلانتری، به پژشکی قانونی مراجعه نماید. در مواردی که ترس از بین رفتن آثار و ادله وقوع جرم وجود داشته باشد، شخص میتواند مستقیما به کلانتری رجوع نموده و نامه مراجعه به پزشکی قانونی را از آنجا دریافت نماید.

 

وکیل برای ضرب و جرح

وکیل ضرب و جرح، کسی است که با آشنایی کامل به قوانین کیفری و داشتن تخصص کافی در زمینه جرم ضرب وجرح، به عنوان یکی از مصادیق جرایم شایع کیفری، موکل خویش را در شناسایی بیشتر حقوق و تکالیف خویش در صورت مواجهه با این جرم یاری نموده و از هرگونه پایمال شدن حق شخص در این زمینه، جلوگیری میکند. از آنجایی که جرم ضرب و جرح در جامعه شایع میباشد، اشخاص، بیشتر در معرض آسیب های آن هستند و وجود یک وکیل حرفه ای در این زمینه، بی شک هم در جلوگیری از وقوع این جرم و هم کاهش آثار زیان بار و گاه جبران ناپذیر این جرم، تاثیر چشمگیری خواهد داشت.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4004 602 0915